Blog

Yerebatan Sarnıcı: Yer Altında Masal

24 Temmuz 2015

Yerebatan Sarnıcı, 6. yüzyılda imparator Jüstiniyen tarafından inşa edilmiş. Sarnıç, yerin altında, yağmur sularını biriktirmeye yarayan bir yapı.

yerebatan sarnıcı

Sultanahmet, tarihin tüm birikimini ayaklarınızın altına seren bir yarımada. Bizans taşları, Osmanlı çinileriyle buluşuyor, Türk rehberler size tüm o masalları bir bir anlatıyor. Yarımadanın görülesi yerlerinden biri de Yerebatan Sarnıcı. Biletinizi alıp merdivenlerden aşağıya iniyorsunuz. Sonra, hafif bir nem kokusu sarıyor burnunuzu. Dev sütunlar suyun içinden tavana yükseliyorlar. Yürüdüğünüz köprülerin altında su var, bir zamanlar Bizanslıların sarnıç olarak kullandığı bir yer burası. Kıtlık zamanlarında, su ihtiyacı buradan karşılanıyormuş. Bir zamanlar içerideki su miktarı daha fazlaymış, günümüzdeyse, üzerinde gezinebileceğiniz köprüler var, suyun üzerinde. O dönemin bütün gizemini ve hüznünü burada hissedebiliyorsunuz. Sarnıcın sonuna geldiğinizde, ters duran dev bir heykelle karşılaşıyorsunuz, kocaman, taştan oyulmuş bir kafa bu, neden ters durduğuna dair bir çok rivayet ve hikaye duyabilirsiniz.

yerebatan

Duvarlar loş ışıklarla aydınlatılıyor, siz yerin altında yürürken başka dünyalara gidiyorsunuz. Eğer şanslıysanız, bienal zamanına denk gelirseniz, burada bienale dair bir işin sergilendiğini görebilirsiniz. Malum, yaz mevsiminde İstanbul bienali şehrin farklı köşelerinde hayat buluyor. Yerebatan’da, aşağıda, bir şeyler içebileceğiniz bir mekan da mevcut, sarınıcı gezdikten sonra sevdiklerinizle oturup birer köpüklü kahve yudumlayıp dinlenebilirsiniz.


Etiketler:, ,