Blog

Sultanahmet

29 Temmuz 2015

Sultanahmet, İstanbul’un en güzide köşesi. Tarihi yarımada olarak anılan mekan, her yıl yüz binlerce turist ağırlıyor. Batıdan, ortadoğudan ve uzakdoğudan gelen turistler, bu mekandaki tapınakları ve müzeleri merakla inceliyor. Bu bölgedeki en önemli müze, Topkapı Sarayı. 1478 yılında yapımı tamamlanan saray, yüz yıllar boyunca, saray eşrafına ev sahipliği yaptı. Bürokratlar, onlarca cariye, kalifiye aşçılar, askerler, din adamları, sultan ve ailesi, bu geniş alanda yaşadılar, entrikalar yaşandı, aşklar yaşandı, önemli kararlar alındı. Sadece sarayın kapısı bile, bir masal dünyasına götürüyor sizi.

Sultanahmet’teki en önemli yapılardan diğeri, Ayasofya. İmparator Justinianus tarafından yapılan görkemli klise, Fatih’in fethi sonrası camiye dönüştürüldü, günümüzde ise müze olarak sizleri ağırlıyor.

Ayasofya’nın hemen karşısında yer alan Süleymaniye, heybetli bir cami, Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş. Dönemin bütün ihtişamını taşıyan yapı, ibadete açık, dilerseniz turist olarak da ziyaret edebilirsiniz.

Yerebatan Sarnıcı ise, bölgenin en ilginç mekanlarından biri. Yer altında bulunan mekan, bir zamanlar bölgenin su ihtiyacını karşılamak için dizayn edilmişti. Suyu toplamak ve gerektiğinde dağıtmak için inşa edilen Bizans eseri, bugün gezilebilir durumda. Yerdeki su birikintisinin üzerinde köprüler var ve çok ilginç heykellerle dolu sarnıçta, başka bir dünyaya seyahat edebilirsiniz.

Sultanahmet’te, pek çok cafe ve lokanta bulabilirsiniz. Çoğunlukla turistlerin zevk ve imkanlarına uygun olan cafelerde keyifli zaman geçirebilir, lezzetli restoranlar bularak karnınızı doyurabilirsiniz.


Etiketler:, ,