Blog

Topkapı Sarayı: Büyülü Geçmişimize Açılan Kapı

30 Temmuz 2015

Topkapı Sarayı, dünyada günümüze gelebilmiş sarayların en eskisi ve genişidir. Fatih Sultan Mehmed 1453 yılında İstanbul’u fethettikten sonra, tarihi İstanbul yarımadasının ucundaki Sarayburnu üzerine Topkapı Sarayını inşa ettirmiştir. Atatürk’ün emri ile de 1924’ten beri müze olarak kullanılmakta ve 1985 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesine girmiştir.

TOPKAPI-SARAYI-ALAY-MEYDANI-38

Topkapı Saray’ı; Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasında olup, eşsiz bir manzaraya sahiptir. Sarayın içinde 4 avlu olup, her avlunun kendine has kapıları vardır.

1.Avlu: Bab-Hümayun olarak bilinen İmparatorluk kapısıdır.

2.Avlu: Bab-üs Selam olarak bilinir ve ana giriştir.

3:Avlu: Bab-üs Saade kapısı vardır. Bu kapıdan Sultanın özel avlusuna geçilir.

4:Avlu ise köşklerin bulunduğu son avludur.

Topkapı Sarayı Müze’sinde sergilen dünyanın en önemli eserleri ve koleksiyonları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

Topkapı Sarayı Hazine Bölümü

Sarayın hazine koleksiyonu dünyanın en zengin ve bir numaralı koleksiyonudur. Hazineler 4 odada sergilenmekte olup, değişik yüzyıllardaki Türk mücevherleri, Uzak Doğu, Hint ve Avrupa koleksiyonlarından oluşmaktadır. Bunlardan en önemlileri; Kaşıkçı Elması, 3.Mustafa’nın süslü zırhı ve altın üzerine değerli taşlarla süslü beşiktir.

2-7610_0

Topkapı Sarayı Harem Bölümü

Topkapı Sarayı Haremi, iç avlular içine yerleştirilmiş 400 kadar odadan oluşmaktadır. Haremin bütün idaresi sultanın annesinin elidedir. Dışarıya kapalı olan bu özel bölüm için asırlar boyu pek çok öyküler anlatılmıştır. Topkapı Saray’ına, sultana ve ailesine hizmet verecek cariyeler, çeşitli devletlerin en güzel kızları arasından seçilir ve hediye edilirlerdi. Çocuk yaştan itibaren hareme giren cariyeler, yıllar süren disiplin içinde yetiştirilirler ve saray usulünü öğrendikten sonra da sultanın gözüne girebilenler olursa onun karısı bile olabilirlerdi.

Günümüzde harem bölümünün bir kısmı ziyarete açıktır. Harem gezisi sultan annesine tahsis edilen bölüm ile 40 odalı kısımdan başlar. Büyük hamam ve kubbeli, geniş sultan salonu sonraki bölümlerdir. Uygun olan her yere çeşme ve ocak yerleştirilmiştir.

Topkapı Sarayı Porselen Koleksiyonu

Porselen koleksiyonu, müzedeki en değerli koleksiyonlardan biridir. Çin ve Japon porselenlerinin 2.500 kadarı sergilenmektedir. 10.000 den fazla değerli parçaların bulunduğu koleksiyon, Çin’den sonra en büyük porselen koleksiyonudur.

Topkapı Sarayı Saat Koleksiyonu

Müzedeki saat koleksiyonu, dünyanın en zengin saat koleksiyonudur. 16 – 19. yüzyıl arasındaki saatler sergilenmektedir. Koleksiyonun en büyük saati ise 3.5 metre boyunda olan ve içinde org olan İngiliz saatidir.

Topkapı Sarayı Kutsal Emanetler Bölümü

Kutsal emanetler, 16-20. yüzyıl arasında toplanmıştır. Emanetlerin içinde; Hz. Muhammed’in hırkası, sakalı, Uhud Savaşı’nda kırılan dişinin saklandığı mahfaza, ayak izleri, mektupları, oku ve kılıcı yer almaktadır. Diğer peygamberlere ve ashabına ait emanetlerin arasında ise Hz. İbrahim’in tenceresi, Hz. Musa’nın asası, Hz.Davud’un kılıcı, Hz. Yusuf’un cübbesi, ashaba ait kılıçlar ile Hz. Fatma’ya ait gömlek, hırka, seccade ve sandık bulunmaktadır.

21-195

Topkapı Sarayı’na Three Apples Taksim Suites’den Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Topkapı Sarayı’na Three Apples Taksim Suites’den ulaşabilmek için öncelikle Taksim meydana çıkmanız lazımdır. Taksim meydanda metroya inerek, finikülere binmeniz lazımdır. Finiküler ile Kabataş’a ulaşırsınız. Kabataş’tan tramvay hattına geçiş yaparak, Sultan Ahmet Camisi durağında indikten sonra rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


Etiketler:, ,